0

Femeile iubesc florile?

Femeile iubesc florile? Unele zic ca da, altele nu. De ce? De ce aceasta atractie ? Dupa un zodiac (floral) daca exista asa ceva se spune ca:

Femeile din berbec prefera flori precum crini, muscate . Taur – trandafir, violeta, margaritar. Gemeni – crizantema, orhidee, veriga. Rac – magnolie, nuferi.  Leu – Rozmarin, dalie, floare de alun. Fecioara – narcisa, crizantema. Balanta – Hortensie, albastrele, margareta. Scorpion – muscata, anemona, gardenie. (nu stiam ca exista atatea nume de flori ). Sagetator – clementina, papadie. Capricord  – iedera, panseluta, camelie, lalea. Varstator – orhidee , gladiola . Pesti – Liliac, orhidee, iris. Oare se potriveste ?

Tu de unde ai cumpara flori? De la o florarie din piata sau de la o florarie online? Daca stau si ma gandesc afacerea asta cu florile este una dintre cele mai profitabile. De ce? Pentru ca ai vanzare in mai toate zilele. Mai moare un om , mai se insoara altu, unul se mai duce la iubita, altul ii mai ducei mamei o floare (rar mai vezi asa ceva) .

Hai sa revenim la intrebarea din titlu ca tot am facut ditamai paranteze. Mai devreme am pus o intrebare de genul pe facebook. Ce raspunsuri am primit ?

Crenguta Oprisan: Imi place sa le vad, nu sa le am in casa. Nici cele in ghiveci si nici cele primite cu ocazii speciale. Nu am rabdare sa le ingrijezc si sa le schimb apa din vaza. Chiar daca primesc florile preferate situatia e identica. Se ofilesc in vaza, dar nu stiu de ce. In imagini nu ma deranjeaza…sau la altii in casa :))
Bianca Valentina: Mie nu imi plac! As prefera o bratara d-aia ieftina, macar pe aia o pot pastra mereu!

Emilia Cristina : Mie imi plac florile artificiale ca nu se ofilesc.

Geogy Ver: Hai ca m-am gasit eu sa comentez pentru un moment. Imi plac florile (nu toate) si chiar am grija de ele dar nu in exces (pana la plantat in gradina sau curatat de purici). Consider ca este cel mai ieftin cadou – o floare- si in acelasi timp un gest frumos (atata timp cat nu este cumparat la misto).

Adelina Gabriela: Mie îmi plac. Florile sunt la fel ca puradeii. Superbe de la distanţă, dar trebuie să dai o groază de bani ca să le cumperi (ne referim la un buchet frumos, nu rahat rece) / ai nevoie de timp ca să le îngrijeşti (şi noroc, mai ţine şi de asta, unele nu înfloresc, dracu să le ia). revenind, că probabil de-aia ai întrebat, chiar i-aş spune tipului cu care sunt să nu-mi ia flori. nu mi se pare o aşa mare dovadă de iubire, există o groază de chestiuţe simple pe care le poţi face fără să arunci banii aiurea pe nişte flori care se vor ofili şi pe care le vei arunca. sau presa, oricum nu mai au acelaşi farmec.
Bianca Glăvan – Invata de la flori…sunt naturale,nu se prefac” ..cam asta e ideea (asta chiar mi-a placut).
Deci mi-am dat seama ca exista si femei care iubesc florile, dar si care nu le plac. Intr-un fel chiar este logic. De ce sa ii aduci o floare care se usuca si moare cand poti sa ii aduci ceva practic sau sa il aiba amintire.

marius

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.